Regulamin VII Powiatowego Konkursu Wiedzy o Świecie Komputerów
dla uczniów klas siódmych i ósmych szkoły podstawowej
w roku szkolnym 2020/2021

 • Organizator przesyła do każdej szkoły zagadnienia do opracowania przez uczniów. Uczestnik wybiera jedno z sześciu zagadnień i opracowuje je zgodnie z wytycznymi dostarczonymi wraz z zagadnieniami. Wskazane jest, aby prace uczestników z jednej szkoły traktowały o różnych zagadnieniach z puli proponowanych tematów. Opracowane zagadnienia należy odesłać do Zespołu Szkół Nr 2 w nieprzekraczalnym terminie do 15 maja 2021 r do sprawdzenia.. Adres do wysyłki: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
 • Komisja ocenia prace i wskaże finalistów rywalizacji.

 • Komisja Konkursowa przyznaje I, II i III miejsce oraz wyróżnienia, które wręczy w dniu rozstrzygnięcia konkursu.

 • Komisja konkursowa sprawdzi prace do dnia 24 maja 2021 r. i wskaże laureatów.

 • Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w 25 maja 2021 r. drogą mailową. O dokładnym terminie i nazwiskach finalistów szkoły będą poinformowane w stosownym terminie.

Trzech uczniów z najwyższą liczbą punktów po etapie szkolnym przechodzi do etapu finałowego konkursu. Zadaniem tych uczniów jest opracowanie jednego z kilku poniższych zagadnień z branży komputerowej.

Tematy zagadnień:

 1. Na czym polega recykling i utylizacja złomu elektronicznego, w tym złomu komputerowego, jakie metale i w jakich ilościach mogą być pozyskiwane? Czy ten biznes się opłaca?

 2. Jakimi technologiami posługują się firmy odzyskujące metale ze złomu elektronicznego? Opisz te technologie.

 3. Rodzice chcą kupić używany komputer do użytku domowego za 1000 zł.
  Doradź, na co muszą zwrócić uwagę oraz uzasadnij swoje sugestie.

 4. Jakie parametry powinien mieć sprzęt komputerowy przeznaczony dla:

 • grafika komputerowego

 • pracownika biurowego

 • gracza

 • programisty

 • dźwiękowca.

Wybierz odbiorcę i dobierz w zależności od przeznaczenia odpowiedni monitor, elementy jednostki centralnej, niezbędne urządzenia peryferyjne (takie jak głośniki, drukarka itp.)

 1. Jakie znasz alternatywne systemy operacyjne oprócz Windows? Jakie są między nimi różnice i podobieństwa? Jaka jest ich dostępność, bezpieczeństwo, cena, wygoda i łatwość obsługi, jak zmieniał się udział w rynku na przestrzeni lat, jakie platformy sprzętowe obsługują?

 2. Czy warto uczyć się języków programowania? Jakich języków chciałbyś się nauczyć? Dlaczego? Jakie są podobieństwa i różnice między poszczególnymi językami programowania? Czy języki różnią się zastosowaniami, złożonością, obsługiwanym środowiskiem itd. Omów te podobieństwa i różnice.

Praca powinna zawierać:

 1. Na arkuszu formatu A4, w lewym górnym rogu należy umieścić: nazwisko i imię, oznaczenie szkoły oraz nazwisko i imię opiekuna (nauczyciela).

 2. Poniżej na środku temat zagadnienia.

 3. Temat i dane uczestnika powinny być napisane czcionką Times New Roman 14 pt.

 4. Tekst powinien być napisany czcionką Times New Roman 12pt, z interlinią 1,5 wiersza. Praca może zawierać rysunki, schematy, fotografie, wykresy, arkusze, tabele itp.

 5. Na końcu pracy proszę o umieszczenie literatury, na podstawie której pisana była praca.

Pracę należy przesłać na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 15 maja 2021r.

Poniżej podano przykładową literaturę do powyższych zagadnień. Są to powszechnie dostępne źródła informacji. Ze względu na mnogość dostępnych stron internetowych w tej dziedzinie, nie należy się opierać tylko na poniższych, ale odwiedzić również inne dostępne serwisy.

Literatura:

http://www.elektrozlom.pl/index.php

http://utylizacjaelektroniki.pl/

http://elektrosmieci.warszawa.pl/

http://www.akademiaodpadowa.pl/

http://www.e-gospodarkaodpadami.pl/techniki-i-technologie/sposob-myslenia-goraczka-zlota/

http://www.mdmkomputery.pl/

https://www.intexpc.pl/

http://amso.pl/

http://morele.net/

http://komputronik.pl/

http://reactor.pl/

http://alsen.pl/

http://vobis.pl/

http://x-com.pl/

Dodatkowe informacje